O projektu
Klíčovým východiskem pro umístění projektu zahradnické alternativy byla rehabilitace historického zahradnictví na základě projektu autorů Tomáše Jiránka, Davida Prudíka a jejich týmu. Na jimi navrženou koncepci prostoru navazují naše další snahy.
Koncept
Ing. Štěpán Špoula
Centralizace, intenzifikace a později globální trhy vedly k zániku téměř všech malých i velkých zahradnictví na Pražském předměstí i v okolí jiných větších měst. Zmizela s nimi pestrá nabídka kvalifikovaných i méně kvalifikovaných pracovních míst a uplatnění, ztratily se znalosti jak účelně využívat místní zdroje. Mizí také tradice i přitažlivost pro návštěvníky z blízkého města, což oslabuje dotčená místa v celém spektru aktivit. Obhospodařované ovocné sady s výletními restauracemi, opečovávané zelinářské zahrady, útulná zámecká zahradnictví, to všechno je již většinou minulostí. Místo nich zůstaly často pusté a devastované plochy zarůstající kopřivami, které časem nenávratně mizí pohlcené rozrůstajícím se městem. V lepším případě se nezastavěné plochy mění na umělé a nákladně udržované v podstatě nesoběstačné plochy městské zeleně. Přesto by tomu tak nemuselo být. Projekt oživení zámeckého zahradnictví ve Ctěnicích ukazuje jednu z možných cest.
Cíle
- NÁVRAT K TRADICI jako trvale udržitelná alternativa pro zahradnictví
- POSILOVÁNÍ PAMĚTI A MÍSTNI IDENTITY pochopení významu hodnot místa
- FUNKČNÍ A EKONOMICKY SOBĚSTAČNÝ MODEL jako možnost oživení příměstské lokality
Zhodnocení místního potenciálu
- přírodních zdrojů, práce a znalostí, jejichž hlavním nositelem je místní tradice
- přínosů posilujících atraktivitu pro návštěvníky
- sdílení informací a pocit zodpovědnosti
Charakteristika
Ing. Ondřej Fous
Zámecké zahradnictví Ctěnice – prostor pro zahradnickou alternativu je projekt, který usiluje o prezentaci zahradnického řemesla v autentickém historickém prostoru jednoho z nejstarších zahradnictví v českých zemích. Udržitelnost projektu zajišťuje u nás málo obvyklý model financování formou prodeje rostlin vypěstovaných tradičními postupy přímo v areálu. Návštěvníci tak mohou přímo participovat na podpoře projektu a identifikovat se tak s jeho ideály. Koncept se tak dokáže obejít i bez peněz daňových poplatníků, kdy i komerční princip nemusí být nutně v rozporu s památkovým záměrem.
- Od podzimu 2007 ve spolupráci s autory původního záměru se zde pozvolna prosazuje KONCEPT OŽIVENÍ jeho provozu.
- Cílem je zachovat památku lidského umu a ŘEMESLA v živé podobě za předpokladu, že bude mít tvář 21. století.
- Najdete zde jak štěpnici, vinici či zeleninový záhonek, tak i rozsáhlou KVĚTNICI SE SBÍRKAMI vytrvalých květin.
- Koukněte zahradníkovi pod ruce, JAK PĚSTUJE trvalky, chystá zahradní půdu z listovky a kompostu, sledujte stovky motýlů, včel a čmeláků vděčných za nektarovou pastvu.
- Připadají-li někomu slova jako „biodiverzita“ nebo „environmentalismus“ ve spojení se zahradnictvím příliš neurčitá, MŮŽE SE PŘIJÍT PODÍVAT, co znamenají.
Výše zmíněné myšlenky nechtějí být jen pouhou vizí nás, jež tu zahradničíme, ale usilují o podporu návštěvníků. Snažíme se nabídnout zahradnickou alternativu, nabídnout alternativu proti konvenčním výpěstkům a obstát. Bez této podpory projekt neudržíme. Pokud shledáváte projekt zajímavým a chce být pravidelně informováni, prosíme, podpořte nás.
Motto: "Spolupráce kreativních architektů a zahradnického řemesla dala za vznik novému životu zámeckého zahradnictví, kde staré dědictví tradic propuká v mladém rozkvětu barev. Pěstovat trvalky na místě, kde zelený palec vládne již páté století, je hozená rukavice. Kozel sobě zahradníkem."